Vezměte si kbelík, prachovku a vysavač, je čas na jarní úklid Jiry!

Nevdechujte malé části. Užívejte v dobře větraných prostorách. Bezpečnostní doporučení v příbalovém letáku.

Vyčistíme několik oblastí Jiry, aby šlapala jako po másle. U každé části najdete řešení „zdarma“ (které stojí spíš čas) a pomocí add-onů, které jsou seřazeny podle ceny. Některé pokrývají i více okruhů, takže pokud byste zvažovali jejich koupi, zkontrolujte, jestli toho nějaký add-on nezvládne víc. Určité úpravy v Cloudu nelze vykonat, např. databázové zásahy. Add-ony, které ale na Cloudu fungují, označíme.

Na konci poslední části článku je checklist, abyste mohli odškrtávat. Jdeme na to!

Uživatelská pole (Custom fields)

Přemnožení polí značně snižuje výkon Jiry, proto je nejlepším řešením mezi projekty recyklovat. Pokud chce někdo používat „Due date“, nevytvářejte políčko „Due“ nebo „Deadline“. Když je potřeba nový custom field, podívejte se, jestli nelze využít už nějaký starší. Když např. PR týmu sdělíte, že pro sledování čtenářů mohou použít existující pole „Publikum“ místo nového „Cílový čtenář“ a ulehčí tak Jiře, určitě nebudou proti. Dále je dobré odebírat nepoužívaná políčka.

JAK NA TO ZDARMA:

V databázi najděte nepoužívaná pole, která ručně odeberte. To popisuje tento a tento post.

VHODNÉ ADD-ONY:

 Neaktivní uživatelé

Jan Novák odešel před dvěma lety? Vypněte mu účet. To pomůže Jiru zabezpečit (i když jste se rozešli v dobrém, nikdy nevíte), nebude možné jej zadat jako řešitele a vrátí se vám licence.

JAK NA TO ZDARMA:

Server: Využijte SQL dotazy v Atlassian dokumentaci.

Cloud: Prohlédněte si sloupeček „Last Active“ ve správě uživatelů, kde vidíte poslední přihlášení. Nelze podle něj řadit, ale Ctrl+F alespoň zvýrazní datum.

VHODNÉ ADD-ONY:

 Využití add-onů

Add-ony fungují různě a tak nelze jednotně změřit jejich využití. Pojďme se tedy podívat alespoň na ty, které mění workflow. O tom, jak se zbavit ostatních, článek teprve vyjde (zde je pár tipů). Smazání add-onů pomůže uvolnit RAMku, ušetříte a někdy i zlepšíte stabilitu systému (pokud někdo používá pluginy nevhodně, Jiru to zbrzdí).

JAK NA TO ZDARMA:

Toto se týká add-onů, které pracují s workflow. Ale pozor – takový ScriptRunner upravuje i další věci, nebylo by tedy dobré ho odebírat jen na základě výsledků této kontroly.

  • Najděte kód add-onu (na URL v Marketplace). Zde je např. Jira Misc Workflow Extensions:

  • Použijte tento kód k SQL dotazu – tak objevíte workflows, které add-on využívají. V Oracle to zadáte takto (v jiné databázi bude možná třeba použít jiné wildcard znaky):

select workflowname from JIRAWORKFLOWS

where DESCRIPTOR LIKE ‚%com.innovalog.jmwe%‘;

  • Zopakujte pro jakékoli workflow add-ony, které vás zajímají.

 


 

Pro dnešek je to vše, na pokračování článku se můžete těšit za 14 dní.

Pokud máte jakékoliv otázky týkající se Atlassian produktů, neváhejte se na nás obrátit.

 

Zdroj:

EADS, Daniel, 2018. Spring Cleaning for Jira. Atlassian Community [online] [vid. 2018-05-21]. Dostupné z: https://community.atlassian.com/t5/Jira-articles/Spring-Cleaning-for-Jira/ba-p/766063